چگونگی دریافت تاییدیه تحصیلی مدارک دانشگاهی

آیا برای گرفتن تاییدیه تحصیلی مدارک دانشگاهی خود دچار مشکل شده اید؟ اصل دانشنامه خود را دریافت کرده اید اما دادگستری ترجمه آن را تایید نمی کند؟ مدت زیادی از ثبت نام استعلام سجادتان می گذرد اما همچنان در وضعیت {در حال بررسی} است؟

با این مطلب جامع از تیم دارالترجمه رسمی ترنسلیشنو همراه باشید:

در بسیاری از موارد مراجعه کنندگان و دانشجویان دریافت دانشنامه و ریز نمرات را مرحله پایانی خود می دانند. برای انجام ترجمه رسمی و اخذ تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برای ترجمه ها، نیاز به استعلام صحت مدارک از سمت دانشگاه می باشد.

دادگستری امور مترجمان در طی چندین ابلاغیه شرایط و قوانین تایید کردن مدارک دانشگاهی را به صورت کامل اعلام کرده است. هر دانشگاه به صورت جداگانه و در شکل های مختلف تاییدیه هایی برای دانشجویان ارسال می کنند که روش ارسال و نوع تاییدیه، وابسته به وزارتخانه و نهاد مسئول آن دانشگاه می باشد.

دسته بندی دانشگاه ها

اکثر دانشجویان مدارک تحصیلی خود را از سه مرکز دریافت می کنند که شامل:

  1. وزارت علوم و فناوری
  2. وزارت بهداشت
  3. دانشگاه آزاد جمهوری اسلامی ایران

می باشد.

البته تعداد زیادی دانشگاه های غیرمرتبط با این وزارتخانه ها وجود دارد که لیست کامل آن ها و مرکز مربوطه شان را می توانید در صفحه ویکی پدیا مطالعه کنید.

توجه داشته باشید در برخی موارد در یک دانشگاه رشته های مختلف، زیر نظر وزارتخانه های مختلف وجود دارد. برای مثال رشته های پزشکی و پیزاپزشکی دانشگاه تهران را وزارت بهداشت پشتیبانی و تایید می کند. برای تایید چنین مدارکی باید به وزارت بهداشت مراجعه کنید.

وزارت علوم و فناوری

دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم و فناوری استعلام مدارک خود را از جمله: دانشنامه ها، گواهی و ریز نمرات را از طریق سایت وزارت علوم و فناوری که سایت سجاد می باشد ارسال می کنند.

دانشجو بعد از فارغ التحصیلی و دریافت نسخه فیزیکی مدارک خود از دانشگاه، و دریافت نامه لغو تعهد دوباره وارد حساب کاربری خود می شود و اینبار تاییدیه تحصیلی ثبت نام می کند.

  • برای یادگیری کامل مراحل ثبت نام تاییدیه سایت سجاد می توانید از مجله دارالترجمه رسمی ترنسلیشنو استفاده کنید.

توجه داشته باشید که تاییدیه سایت سجاد انحصارا برای ترجمه و اثبات صحت مدارک ارسال می شود و در قالب و فرمت متفاوتی می باشد. بنابراین نامه لغو تعهد، بارکد خطی و بارکد پاسخ سریع (QR code) و کد استعلام صحت روی مدرک، تاییدیه تحصیلی محسوب نمی شوند.

وزارت بهداشت

اگر فارغ التحصیل دانشگاه های مربوط به وزارت بهداشت هستید، و یا در رشته های پزشکی و پیراپزشکی وزارت علوم تحصیل کرده اید، برای تایید مدارک خود فقط به مهر وزارت بهداشت نیاز دارید.

وزارت بهداشت به جهت اثبات صحت مدارک تحصیلی دانشجویان پشت مدارک و ریز نمرات و گواهی ها مهر{ترجمه و تایید بلا مانع می باشد} را قرار می دهد.

مهر وزارت بهداشت

با وجود این مهر روی اصل مدارک برای تایید آن به هیچ چیز دیگری نیاز نخواهید داشت.

دانشگاه آزاد اسلامی

اینبار برای تایید کردن مدارک دانشگاه آزاد، از روش های سنتی استفاده می شود!

دانشنامه های این دانشگاه مهر و امضای مدیر و مسئول مربوطه را دارا می باشد که همین برای اثبات مدرک کافی است. اما برای تایید ریز نمرات این دانشگاه حتما باید مهر سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی را داشته باشید. مرکز مربوطه برای این مهر، دانشگاه علوم و تحقیقات، واحد آموزش می باشد.

مهر سازمان مرکزی

  • در نظر داشته باشید دادگستری ترجمه ریز نمرات دانشگاه آزاد و یا دانشنامه آن را به صورت جداگانه تایید نمی کند! برای تایید هر کدارم از این اسناد دیگری حتی در صورت عدم نیاز به ترجمه باید ضمیمه مدارک به دادگستری ارسال شود.

دریافت مهر سازمان مرکزی برای مدارک تحصیلی دانشگاه آزاد جزء خدمات فرعی مجموعه دفاتر ترجمه مرکزی تهران می باشد. اما تاییدیه های سایت سجاد برای وزارت علوم و فناوری، و همچنین وزارت بهداشت مربوط به شخص دانشجو بوده و توسط خود ایشان قابل انجام می باشد.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان پذیرش ترنسلیشنو تماس بگیرید.